Narzędzia propagandy Kremla: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o RT i Sputniku

Unia Europejska przyjęła sankcje przeciwko rosyjskim narzędziom dezinformacji: Sputnikowi i RT. Działalność nadawcza tych mediów została zawieszona w UE(opens in a new tab) w trybie pilnym do czasu zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę i do czasu aż Kreml zaprzestanie siania dezinformacji i manipulowania informacjami przeciwko UE i jej państwom członkowskim.

Przyjęte środki mają charakter wyjątkowy, ukierunkowany i tymczasowy i są związane z bardzo specyficzną, bezprecedensową sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy – rosyjską agresją wojskową na Ukrainę.

Środki te nie stanowią „cenzury” ani „ogólnego zakazu”, a przy ich przyjmowaniu zadbano o to, by były odpowiednio wyważone: szanują one prawa podstawowe i ograniczają je jedynie w sposób proporcjonalny w ramach systemu sankcji przyjmowanych w drodze aktów prawnych. Jest to część reakcji UE na wyraźne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

Unijne sankcje nie uniemożliwiają osobom zatrudnionym w tych mediach wykonywania ich pracy. Należy jednak zauważyć, że po inwazji Rosji na Ukrainę wielu pracowników RT w różnych częściach świata zrezygnowało(opens in a new tab) z pracy.

Unijne sankcje wobec RT i Sputnika skutkują tymczasowym zawieszeniem nadawania lub prawa do emisji w celu pozbawienia Kremla narzędzi do prowadzenia wojny informacyjnej – w czasie, gdy Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie faktyczną brutalną wojnę.

RT i Sputnik mogą sprawiać wrażenie międzynarodowych mediów i mogą brzmieć jak międzynarodowe media, ale nimi nie są. Ich działalności przyświeca jeden nadrzędny cel: wspieranie polityki Kremla za granicą(opens in a new tab) za pomocą środków dezinformacji i manipulowania informacjami. RT i Sputnik oraz ich przekazy w mediach społecznościowych mają na celu pogłębienie fragmentacji i polaryzacji oraz osłabienie demokracji, zaciemnienie faktów dotyczących łamania przez Kreml prawa międzynarodowego oraz generowanie wsparcia dla wojny Putina.

Źródło: EUvsDiSiNFO